2, Субота - 23:40:56
У четвер, 25 липня, в.о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун та заступник міністра Павло Ковтонюк представили зміни, які чекають на пацієнтів і медиків у 2020 році. З 2020 року медичні заклади усіх рівнів перейдуть на модель фінансування Національною службою здоров’я згідно з Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». Про це повідомляється на сайті Кабінету міністрів України. До програми медичних гарантій увійдуть послуги первинної, спеціалізованої амбулаторної, стаціонарної медичної допомоги, а також екстрена, паліативна та реабілітаційна допомога. Що зміниться для пацієнтів у 2020 році? Вперше пацієнти отримають чітке розуміння, які безплатні медичні послуги в рамках програми медичних гарантій їм нададуть. Також діятимуть зрозумілі та прозорі правила отримання медичних послуг за програмою медичних гарантій:
Щоб отримати планову медичну послугу, гарантовано оплачену НСЗУ, необхідно:
Якщо послуга була надана неякісно, лікар вимагав гроші — потрібно подати скаргу до НСЗУ. І зробити це легко: зателефонувати за номером 16-77. Що зміниться для медиків? Медичні заклади всіх рівнів медичної допомоги з 2020 року перейдуть на нову модель фінансування та матимуть договір з Національною службою здоров’я. Медичні послуги в рамках програми медичних гарантій будуть оплачуватися Національною службою здоров’я України за прямими договорами із медзакладами. Заклади почнуть працювати за Господарським кодексом України. Це означає, що лікарні більше не працюватимуть як бюджетники, а стануть неприбутковими підприємствами. Зможуть самостійно розпоряджатися своїми коштами, складати фінансовий план, планувати закупівлю обладнання та ремонт, вільно формувати зарплату своїх медичних працівників. Почне формуватися конкурентний ринок, який дасть поштовх для розвитку успішних закладів. Що зміниться для місцевої влади? Місцева влада повинна усвідомити, що тепер вона відповідає за доступність медичної допомоги для пацієнтів. Саме місцева влада має робити ремонт медичних закладів, власниками яких вона є, допомагати з закупівлею обладнання, оплачувати комунальні послуги та забезпечити прибуття до закладів (дороги). Сьогодні перед місцевою владою стоять декілька простих завдань, які вже були виконанні для первинної ланки:
Як готуються в регіонах до 2020 року У лікарнях усієї країні триває процес автономізації. Лікарні переходять у статус некомерційних підприємств, щоби підписати угоди з НСЗУ і отримувати кошти. Наразі найвищий рівень готовності у Полтавській, Харківській, Волинській, Рівненській та Львівській областях. Там вже автономізувались від 68 до 85% лікарень. Найменше закладів реорганізували в Луганській, Закарпатській, Івано-Франківській, Миколаївській та Херсонській областях. Лікарні, що не реорганізуються і не укладуть договір з НСЗУ, не зможуть отримувати фінансування із державного бюджету. Такі медзаклади будуть змушені утримуватися з інших джерел — наприклад, з місцевих бюджетів. З 2020 року до єдиного медичного простору увійдуть медзаклади, які традиційно вважалися «закладами для своїх». Йдеться про «Феофанію» та медзаклади Академії медичних наук. З 2020 року тут зможуть лікуватися всі. Також очікується, що договори з НСЗУ підписуватимуть приватні клініки. Також готуються до переходу на нову модель фінансування заклади екстреної медичної допомоги. Крім автономізації, ці заклади проводять тендери, аби вже з наступного року по всій країні запрацювали оновлені диспетчерські служби. Крім того, триває пілотний проект щодо розвитку системи екстреної медичної допомоги у Вінницькій, Донецькій, Одеській, Полтавській, Тернопільській областях та Києві у 2019 році. Йдеться, зокрема, про закупівлю нового транспорту, оснащення для навчально-тренувальних відділів центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, професійну підготовку працівників екстреної медицини — уже три групи тренерів з шести пілотних регіонів пройшли навчання за кращими світовими стандартами. Закладаються основи для ефективних закупівель ліків, що проводяться на регіональному рівні. ДП «Медичні закупівлі України», що має перебрати на себе функцію централізованої закупівлі ліків та медпрепаратів за кошти держбюджету, також працюватиме з ринком щодо зниження цін, об'єднувати місцеві закупівлі, проводити рамкові закупівлі, формуватиме і вестиме електронні каталоги для допорогових закупівель медичних товарів. Для регіонів закупівлі через держпідприємство не є обов’язковими. Але для ефективного використання коштів вони зможуть звертатися до централізованої закупівельної організації для проведення тендерів та закупівель за рамковими угодами, які дозволять закупити більше якісних ліків за меншою вартістю. Джерело: https://sud.ua Мітки:
|