«ТАК» - шкільній формі!
Шкільна форма. Багато суперечок навколо неї. Одні вважають, що шкільна форма потрібна. Інші дотримуються думки, що вона шкодить гармонійному розвитку особистості. Є люди, які вважають, що шкільна форма - Винахід радянського керівництва. Але це не так.
У давній Греції Піфагор створив першу школу його учні школи повинні були одягатися у короткий хітон і легкі обладунки з художньою обробкою і хламиди (це шматок щільної тканини, накинутий на плечі і скріплювали на плечі, груди).
Якщо далі дивитися з історії, шкільна форма з’являється то тут, то там, в різні часи і в різних країнах. Але щоб поширилася повсюдно, не було.
З розвитком релігії (християнської (середні віки), буддистської) школи стають монастирськими і, відповідно, шкільною формою служить звичайна монастирський одяг. Звідси взяли свій початок студентські мантії.
У середині 16 століття шкільну форму вводять в Англії у школі для бідних дітей і сиріт. Що було цілком економічно обґрунтованим, т. як. діти були на забезпеченні опікунської ради (просто так було дешевше одягати дітей). З часом, до 18 століття, однакова форма вводиться в усіх школах Англії, а до кінця 19 століття державним указом гарантується освіту кожній дитині та забезпечення його шкільною формою.
У кожній школі Великобританії форма своя. Комплект складається з верхнього одягу, кепки або капелюхи, краватки, шкарпетки. Форма зберігається в навчальному закладі і видається безкоштовно.
Наприклад сукні для дівчаток з обов’язковим фартухом і комірцями-манжетами дісталися від гімназисток царської Росії. Так вони одягалися з моменту відкриття Смольного інституту (1764 р.)
Також шкільна форма зберігається і в інших державах, наприклад: повністю не скасовано форму в Англії (на розсуд школи), обов’язкова в Японії, Китаї, Північній Кореї, Туреччини, Кубі; на розсуд школи в Німеччині, Бельгії, США, Канаді.
Актив шкільного самоврядування дитячо-юнацької організації «РАДУГА» Добропільської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів №6 вважає, що «шкільна форма потрібна». На зборах активістів шкільної організації були розроблені рекомендації, щодо зовнішнього вигляду учнів.
Рекомендації до зовнішнього вигляду учнів:
1. У школу учні повинні приходити в охайному одязі, призначеному для шкільних занять.
2. Одяг повинен відповідати віку, виражати повагу хазяїна до самого себе й суспільства.
3. Рекомендується не застосовувати зайву косметику й не носити багато прикрас на заняттях.
4. Спортивний одяг призначений для уроків фізичної культури, на інших уроках він недоречний.
5. Перебування в школі у верхньому одязі, без особливих на те причин, не дозволяється.
6. На уроках технології хлопчики повинні мати робочий халат, дівчата - фартухи і головні убори.
7. На урочисті загальношкільні заходи учні приходять у відповідній формі: дівчата в темних спідницях або штанях і світлих блузках, хлопчики - у темних костюмах і світлих сорочках. Бажана наявність краватки для хлопчиків.
8. На святкові вечори, концерти учні вибирають одяг за своїм розсудом.
Автори статті: ДІВНІЧ ДІАНА
ГУБАР ОЛЕНА