В Добропольской СЭС рассказали о дирофиляриозе

Переглядів: 1851 0 25.06.2017 в 08:00:34 Новини охорони здоров'я
В Добропольской СЭС рассказали о дирофиляриозе

Дирофіляріоз - це небезпечне паразитарне захворювання, що викликається дирофіляріями -  тонкими ниткоподібними круглими гельмінтами.

Зараження людини відбувається через укуси комарів, заражених інвазійними личинками дирофілярій. Джерелом зараження комарів зазвичай є заражені паразитом домашні собаки, а також кішки, рідше дикі тварини. 

За  даними аналізу епідеміологічної ситуації, у 2016 році дирофіляріоз місцевого характеру виявлявся на 20 адміністративних територіях України, де було зареєстровано 111  випадків За останні 10 років найбільше хворих на дирофіляріоз, від числа всіх виявлених, було зареєстровано у м. Києві –138 та областях: Дніпропетровській – 156,   Донецькій  – 149. В нашому регіоні останній випадок захворювання зареєстровано в 2015 році.

Зазвичай людина заражається при проведенні сільськогосподарських робіт, під час відпочинку на природі  і в інших місцях, де є значні популяції комарів і заражені тварини.

 Комар є основним, але не єдиним розповсюджувачем захворювання: описані поодинокі випадки інвазії після укусів кліщів,  вошей і бліх.

Проблема дирофіляріозу обумовлена  широкою циркуляцією збудника в природному середовищі і відсутністю належних заходів по виявленню і дегельмінтизації заражених тварин (домашніх собак і кішок).

 Більший ризик зараження існує в певних групах людей, що мають безпосередній контакт з переносниками дирофіляріозу - комарами. До групи ризику входять:

- рибалки, мисливці, городники;

- власники тварин (собаки і кішки);

- особи, що проживають поблизу водоймищ;

- любителі туризму.

Існує сезонність найбільшого зараження личинками дирофілярій - весняно-літній період. 

Інкубаційний період (з моменту укусу комара до появи перших симптомів) може тривати від 30 днів до декількох років і залежить від стану імунної системи людини і швидкості росту паразита.

 Зазвичай в організмі людини паразитує одна особина. 

Через кілька днів після укусу зараженим комаром на місці укусу виникає невелике ущільнення розміром з просяне зерно, іноді супроводжується свербінням. Незабаром свербіж і ущільнення можуть зникнути, проте в подальшому ущільнення з'являється знову і збільшується, досягаючи діаметра 0,5-4,0 см. Шкіра над ущільненням зазвичай має незначне почервоніння, іноді відзначається помірна набряклість.

Приблизно через 6 місяців після зараження паразит досягає максимальних розмірів (до 25-30 сантиметрів). В абсолютній більшості випадків паразити знаходяться під шкірою або слизовими оболонками, хоча зустрічаються повідомлення про поразку легенів і серця.

 

Форми дирофіляріозу:

a) Шкірна форма  досить часто зустрічається  у людини. У місці проникнення личинки (воно збігається з місцем присмоктування кровоссального комахи) з'являється дрібне ущільнення, болюче  на дотик. Близько половини хворих скаржаться на переміщення (міграцію)  самого паразита під шкірою. Тобто протягом доби ущільнення змінює місце розташування на 10-30 см, причому на попередньому місці воно повністю зникає. При шкірній формі пацієнти скаржаться на відчуття повзання паразита, ворушіння в різних ділянках тіла, але завжди всередині самого вузла, а також  відчуття мурашок по тілу, що більше пов'язано з неврозом. Перебіг хвороби при шкірної формі хвилеподібний, тобто періоди загострення змінюються періодами спокою. Надалі за відсутності лікувальної допомоги всередині вузла може сформуватися абсцес, при якому з'являються сильні смикаючи болі в області вогнища, почервоніння шкіри над ним. Іноді при сильних розчісуваннях  вузол може розкритися, і паразит виходить назовні;

б) Очна форма  також  часто зустрічається у людини (50% всіх випадків). Саме при цій формі пацієнти швидше звертаються за медичною допомогою. Паразит локалізується під шкірою повік, іноді під кон'юнктивою ока, рідше в самому очному яблуці. У пацієнта відчуття стороннього тіла в оці, набряк і почервоніння повік, болючість при здійсненні  рухів очами, неможливість повністю підняти повіки, рясна сльозотеча, свербіж у ділянці ураженого ока. Гострота зору залишається незмінною. Також як і при шкірної формі, при очній пацієнти скаржаться на відчуття ворушіння в області ураженого ока. Місцево - під шкірою повік з'являється невелике пухлиноподібне утворення або вузлик, а при огляді кон'юнктиви можна побачити саму дирофілярію. При ураженні очного яблука можлива поява роздвоєння, опуклість очей.

При будь-який з форм дирофіляріозу більшість хворих пред'являють і загальні скарги - слабкість, дратівливість, неспокій, порушення сну, головні болі.

Іншими симптомами захворювання можуть бути нудота, підвищена температура, сильні болі в місці локалізації гельмінтів.

Клінічний діагноз ґрунтується на клінічних проявах, які у людей дуже різноманітні і пов'язані з локалізацією паразита - від ураження органу зору до ураження статевих органів.

Єдиним візуальним методом діагностики є самоогляд хворих, проте він часто виявляється малоефективним. Залежно від локалізації гельмінта хворі звертаються до лікарів різного профілю: хірургів, онкологів, окулістів, отоларингологів, інфекціоністів, терапевтів та інших. В результаті після первинного прийому хворим виставляють клінічний діагноз, не пов'язаний з паразитарної етіологією а саме: атерома, флегмона, фіброма, фурункул, кіста, пухлина і так далі.

Діагноз дирофіляріозу іноді встановлюють на операційному столі, коли живий гельмінт виходить назовні самостійно або видаляється хірургом з тканини при її ревізії або випадковому розрізі порожнини ураженого вузла.

Прогноз захворювання умовно сприятливий при своєчасній діагностиці та адекватному лікуванні захворювання повністю виліковується, працездатність повністю відновлюється. Токсико-алергічні реакції у людини при дирофіляріозі зазвичай не розвиваються навіть при тривалому терміну інвазії. Інтоксикація виникає лише в разі загибелі паразита або при нагноєнні інфільтрату. 

  Щоби уникнути зараження необхідно:

- застосовувати засоби індивідуального захисту від комарів та інших комах (репеленти, захисний одяг);

- проводити лікування домашніх собак і кішок від гельмінтів.

При перших проявах захворювання необхідно  звернутись до лікаря.

Слід пам’ятати, що своєчасне звернення до лікаря та лікування убезпечить Вас від ускладнень.

 

 

 

Завідувач відділом організації 

епідеміологічних досліджень Л.Г.Севастьянова


Джерело: http://shkvarki.org


Агентство недвижимости Дом Доброполье



ComForm">
avatar
Наверх