На початку реформи обирати можна було лише серед лікарів державних медичних закладів та амбулаторій, проте поступово до реформи почали приєднуватись і приватні клініки.
Наразі в Києві та багатьох інших містах України є приватні медичні заклади, де можна підписати декларацію із лікарем первинної ланки (терапевт, педіатр або сімейний лікар) та обстежуватися в нього абсолютно безкоштовно.
Система працює наступним чином: пацієнт обирає лікаря, записується на прийом, спілкується з ним і, якщо не передумав, — підписує декларацію. Надалі, аби потрапити на прийом до свого лікаря, потрібно записуватися звичайним способом: подзвонити в клініку або заповнити форму на сайті, якщо це передбачено.
Аби взяти участь у реформі, клініка повинна підписати договір з Національною службою здоров’я України. Після цього стартує підписання декларацій її лікарів з пацієнтами.
Клініка отримує гроші від НСЗУ за кожну підписану декларацію — це 370 грн за рік на пацієнта, помножені на віковий коефіцієнт (наприклад, за дітей у віці до 5 років віковий коефіцієнт становить 4 — тобто медзаклад отримує 1480 грн, а за людину старше 65 років — 740 грн). Система працює однаково як для держклініки, так і для приватних закладів і ФОПів.
Виплати здійснює двічі на місяць Національна служба здоров’я. Вона ж стежить за тим, щоб медустанови виконували умови підписаних з ними договорів — надавали всі гарантовані безкоштовні послуги, не вимагаючи за це грошей.
До пакету гарантованих послуг входить:
- консультації лікаря, діагностика найпоширеніших захворювань, спостереження хронічних захворювань;
- вакцинація за графіком (тільки в державних клініках);
- в разі необхідності лікар направляє пацієнта на аналізи.
Список безкоштовних аналізів (зокрема і в приватних клініках, якщо ви підписали з лікарем цієї клініки декларацію і він дав вам направлення на аналіз):
- загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
- загальний аналіз сечі;
- глюкоза крові;
- загальний холестерин;
- швидкі тести на вагітність, тропоніни, ВІЛ та вірусні гепатити.
Крім того, безкоштовними є процедури:
- вимірювання артеріального тиску,
- електрокардіограма,
- вимірювання ваги, зросту та об’ємів.
Сімейний лікар також може вести вагітність без ускладнень.
На сьогодні нараховується 117 державних та 106 приватних клінік, які вже долучилися до медичної реформи в Україні.
Не в кожній області є приватні клініки, які підписують декларації з пацієнтами. Немає їх, наприклад, у Тернопільській, Кіровоградській та Черкаській областях (проте там є кілька ФОПів).
Найбільше великих приватних клінік, які долучилися до реформи, розташовано в Києві. Серед них Іlaya Family, «Борис», «Адоніс», «Гармонія здоров’я», «Добробут».
Побачити повний список установ, які підписують декларації у вашому населеному пункті, можна на карті, складеній НСЗУ.