24, Неділя - 19:17:55
Вже не здивувати добропільців численними мандрівками наших юних талантів за кордон. Нещодавно ми повідомляли про успішні виступи «Берегині» з музичної школи № 1 в Греції, «Непосид» з ЦДЮТ у Болгарії та Білорусі, білозерської «Усмішки» в Польщі. Найсильніші спортсмени також часто беруть участь у міжнародних змаганнях за межами країни. Та не тільки діти чи молодь прославляють місто на чужині. Про Добропілля дізнаються і завдяки дорослим, теж талановитим і відданим своїй справі. Олександр Гребенюк, колишній шахтар, завжди цікавився технікою. Три десятки років тому він організував секцію мотодельтапланеризму, аби навчитися керувати літальним апаратом, пройшов стажування у Коктебелі в Криму, де зародився планеризм колишнього СРСР. Згодом Олександр захопився ковальством, набув неабиякої майстерності в цьому ремеслі і відзначився на багатьох фестивалях України. І ось — мандрівка до Іспанії. Вона відбулася завдяки журналу «Ковальська майстерня». Головний редактор видання Олена Невойса розповіла, що журнал та українські ковалі мають тісні і плідні зв’язки з Іспанією, регулярно беруть участь у фестивалях, тому залюбки відгукнулися на запрошення з Піренеїв. Та й привід був вагомим — у містечку Алінс, що в Каталонії, відбувався 10 ювілейний фестиваль «Залізні Піренеї». Разом з Олександром нашу країну представляли ще троє ковалів зі Львова і Тернополя. Три дні вони провели в співпраці з колегами ледь не зі всієї Європи, серед яких була і одна жінка з Голландії.
На фестиваль майстри приїхали не з порожніми руками — кожен коваль привіз свої вироби, які охоче купували відвідувачі. Олександр викував дзвіночки, троянди, шахтарську лампу.
До Іспанії ковалі добиралися автомобілем, тому побачили багато міст, і не тільки з вікна легковика. Будапешт, Ліон у Франції, карликова держава Андорра, Барселона — вони вразили не тільки архітектурою, а й розвинутою інфраструктурою. А ще Олександр був у захваті від школи мистецтв у Франції — там студентів навчають ковальству і ткацтву, обробці метала, дерева, каменю. Та повернемося до Іспанії. Під час фестивалю відбулася і науково-дослідницька конференція, присвячена історії Залізної долини, в якій знаходиться Алінс. Цей край має багату історію і є одним з давніх центрів металургії. Олена Невойса презентувала на конференції твори українських ковалів, зокрема музей ковальської спадщини Олександра Гребенюка, та майбутній випуск журналу англійською і французькою мовами. Відбулися на фестивалі і змагання — ковалі кидали молоток. Вгадайте, хто посів перше місце? Звичайно, наші, українські майстри. Утім, не тільки ковадло та вогонь були перед очима ковалів — вони відвідали музеї, подивилися, як видобувається залізо, стали глядачами яскравої вистави «Театру заліза». Можливо, комусь із наших читачів пощастить побувати в Залізній долині. І коли будете в’їжджати до неї, побачивши на схилі літеру «V» в обрамленні дерева та напису про тишу, згадайте, що до цього витвору мистецтва приклав руку і душу наш добропільський коваль Олександр Гребенюк. Фото: Олена Невойса, журнал “Ковальська майстерня” Джерело: https://medium.com%BA%D0%B0-76c8836 Мітки:
|