Зловмисників очікуватиме не тільки адміністративна, але й кримінальна відповідальність. У 2020 році у Кримінальний кодекс України та Кодекс України про адміністративні правопорушення були внесені деякі зміни та доповнення щодо відповідальності за вчинення злочинів та правопорушень проти виборчих прав.
У 2020 році у Кримінальний кодекс України та Кодекс України про адміністративні правопорушення були внесені деякі зміни та доповнення щодо відповідальності за вчинення злочинів та правопорушень проти виборчих прав.
Статті Кримінального кодексу України щодо злочинів проти виборчих прав і свобод людини і громадянина:
- Стаття 157. Перешкоджання здійсненню виборчого права або права брати участь у референдумі, роботі виборчої комісії або комісії референдуму чи діяльності офіційного спостерігача.
- Стаття 158. Надання неправдивих відомостей до органу ведення Державного реєстру виборців або інше несанкціоноване втручання в роботу Державного реєстру виборців.
- Стаття 158-1. Незаконне використання виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі, голосування виборцем, учасником референдуму більше одного разу, викрадення, пошкодження, приховування або знищення виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі.
- Стаття 158-2. Незаконне знищення або пошкодження виборчої документації або документації референдуму.
- Стаття 158-3. Фальсифікація, підроблення, викрадення, пошкодження або знищення виборчої документації, документації референдуму, викрадення, пошкодження, приховування, знищення печатки виборчої комісії, комісії референдуму, виборчої скриньки, списку виборців чи учасників референдуму.
- Стаття 159. Порушення таємниці голосування.
- Стаття 159-1. Порушення порядку фінансування політичної партії, передвиборної агітації чи агітації референдуму.
- Стаття 160. Підкуп виборця, учасника референдуму, члена виборчої комісії або комісії з референдуму. Санкції статей передбачають широкий спектр покарань для зловмисників – від накладення штрафів і до позбавлення волі на тривалий термін.
Статті Кодексу України про адміністративні правопорушення, що посягають на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення:
- Стаття 212-7. Порушення порядку ведення Державного реєстру виборців, порядку подання відомостей про виборців до органів Державного реєстру виборців, виборчих комісій, порядку складання та подання списків виборців, списків громадян України, які мають право брати участь у референдумі, та використання таких списків. - Стаття 212-8. Порушення права громадянина на ознайомлення з відомостями Державного реєстру виборців, зі списком виборців, списком громадян, які мають право брати участь у референдумі.
- Стаття 212-9. Порушення порядку ведення передвиборної агітації, агітації під час підготовки і проведення референдуму з використанням засобів масової інформації та порядку участі в інформаційному забезпеченні виборів. - Стаття 212-10. Порушення обмежень щодо ведення передвиборної агітації, агітації референдуму.
- Стаття 212-11. Ненадання можливості оприлюднити відповідь щодо інформації, поширеної стосовно суб'єкта виборчого процесу.
- Стаття 212-12. Порушення права на користування приміщеннями під час виборчої кампанії.
- Стаття 212-13. Виготовлення або розповсюдження друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.
- Стаття 212-14. Порушення порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами або розміщення їх у заборонених законом місцях.
- Стаття 212-15. Порушення порядку надання або отримання внеску на підтримку політичної партії, порушення порядку надання або отримання державного фінансування статутної діяльності політичної партії, порушення порядку надання або отримання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення передвиборної агітації або агітації референдуму
- Стаття 212-16. Замовлення або виготовлення виборчих бюлетенів понад встановлену кількість.
- Стаття 212-17. Ненадання копії виборчого протоколу. - Стаття 212-18. Невиконання рішення виборчої комісії, комісії з референдуму.
- Стаття 212-19. Відмова у звільненні члена виборчої комісії від виконання виробничих чи службових обов'язків або його безпідставне звільнення з роботи.
- Стаття 212-20. Порушення порядку опублікування документів, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів, референдуму.
- Стаття 212-21. Порушення порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру.
- Стаття 212-22. Публічне розголошення виборцем, учасником референдуму результатів волевиявлення в приміщенні для голосування.
- Стаття 212-23. Пошкодження, приховування, знищення свого виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі або винесення його за межі приміщення для голосування.
- Стаття 212-24. Перешкоджання здійсненню виборчого права або права брати участь у референдумі, або діяльності суб’єкта виборчого процесу, процесу референдуму. Усіх, кому стало відомо про факти порушення виборчого законодавства, поліцейські закликають звертатись із повідомленнями у територіальні підрозділи поліції або на лінію 102.
Правоохоронці закликають учасників виборчого процесу дотримуватися вимог закону щодо підготовки та проведення виборів, а до громадян звертаються з проханням – інформацію про відомі їм порушення повідомляти поліції.