ХХІ століття оточило нас надновими технологіями та можливостями. Вихід у світову мережу Інтернет, супутникове телебачення — нині не розкіш. На кожному кроці ми стикаємося з науковими винаходами, без яких вже не уявляємо повноцінного життя. Прогрес нового тисячоліття торкнувся і літературного храму. Сучасна бібліотека — це не лише купа книжок, шари пилу і прискіпливий суворий бібліотекар. Це — передусім приємні та гостинні читальні зали, нові електронні програми, Інтернет.
Саме такою можна назвати Центральну бібліотечну систему (далі — ЦБС) міста Добропілля, яка успішно функціонує вже понад двадцять років. Нині її очолює Олена Ладченко. Вона й розповіла нам про кожен етап бібліотечної роботи та плідну співпрацю з громадськими організаціями, музичними школами, загальноосвітніми закладами:
— Завдяки активній співпраці на базі нашої бібліотеки ми проводимо тренінги, презентації, конкурси, — із захопленням розповідає Олена Віталіївна. — Саме заходи такого плану допомагають нам залучати до роботи велику кількість людей різного віку, підвищувати ефективність реалізації молодіжної політики в місті, мотивувати волонтерську діяльність. Цього року в наших стінах діє Корпус Миру США. Його очолює волонтер Уїльям Грей. Основною метою цієї програми є налагодження стосунків між громадськими організаціями, поліпшення знань з англійської мови та саморозвиток. Бібліотеки ЦБС спробували свої сили в грантових конкурсах з обладнання бібліотек комп’ютерною технікою та впровадження її в бібліотечну практику. В 2010 році це був міні-проект «Подаруй щасливу мить», у 2011-му — «Вільний доступ до Інтернету» від Всеукраїнської програми «Бібліоміст». А перемога у другому раунді цієї програми (оснащення комп’ютерною технікою бібліотек та безплатний доступ до Інтернету всіх користувачів) зробила незворотним процес входження бібліотек міста в сферу сучасних інформаційних технологій, — коментує Олена Віталіївна.
Про цікавість, а водночас важливість роботи сучасного бібліотекаря розповіла Ірина Козачук (завідувач відділу обслуговування):
— Сучасний бібліотекар — це людина, яка має досконало володіти комп’ютером, знатися на різноманітних програмах та функціях Інтернету. Бібліотека, де є комп’ютери, стала привабливішою. Як результат — залучення нових користувачів. Робота бібліотекарів стала інформаційно насиченішою. Відвідувачів цікавлять різноманітні питання: це і перегляд політичних та економічних новин, і автомобільні новації. Тому, щоб втамувати інформаційний голод читача, бібліотекар повинен бути розвиненою та освіченою людиною, знати якомога більше інформації.
— Ми надаємо широкий спектр послуг за допомогою комп’ютерних технологій: записи дисків, друк та сканування періодичної преси, переклади тексту, пошук інформації в мережі Інтернет. Намагаємося задовольнити бажання кожного. Мешканці міста цінують це і дедалі частіше користуються додатковими платними послугами бібліотеки. Завдяки цьому зростає й кількість читачів. Адже книгозбірня стала місцем спілкування, центром, де можна отримати інформацію в електронному та друкованому вигляді, — пояснює Вікторія Копатько, завідувач методико-бібліографічного відділу ЦБС.
Добропільська ЦБС — на шляху розвитку та модернізації. Поліпшення обслуговування, впровадження нових форм освіти та спілкування, організація мультимедійних проектів та презентацій, залучення до співпраці різноманітних організацій... Така робота приносить не тільки користь, а й неабияке задоволення і працівникам бібліотеки, і відвідувачам. Є надія, що приклад та досвід добропільських бібліотек з успіхом почне застосовуватися в інших регіонах країни. І модернізація бібліотечних систем якнайкраще вплине на популярність книгозбірень не лише серед людей старшого покоління, а й серед молоді.
На знімку: колектив бібліотеки складається з ініціативних співробітників.
Фото автора.